Koszyk jest pusty
  Nie jesteś zalogowany
>> Logowanie
>> Rejestracja
>> Pomoc
  Akcesoria
  Czystość
  Książki
  Pokarm
  Zabawa i nauka
  Akcesoria
  Czystość
  Książki
  Pokarm
  Zabawa
  Akcesoria
  Książki
  Pokarm
  Zabawa
  Akcesoria
  Czystość
  Pokarm
  Zabawa
  Akwarium
  Książki
  Pokarm
  Książki
  Pokarm
  Terrarium

 
Autor: Monika Chmielewska Data: 2009-04-09 22:01:56

Jak dobrać odpowiedni kaganiec?


Zakup kagańca może okazać się koniecznością nawet wśród łagodnych psów. Jest on wymagany podczas jazdy komunikacją miejską i pociągami, u ras uznanych za agresywne, zapobiegania też zjadaniu przez psa odpadków, które mogą być trujące. Najlepiej udać się do sklepu zoologicznego razem z psem. Kaganiec powinien być o 1 – 2 cm dłuższy niż kufa czworonoga, jego obwód powinien pozwolić psu na delikatne otwarcie pyska i ziajanie. Kaganiec musi być wygodny i dość luźny, ale tak, aby spełniał swoje funkcje. Dobieramy go zgodnie z budową i wielkością kufy czworonoga, inny kształt będzie miał ten wybrany dla boksera oraz inny dla charta. Ważne jest, by dobrze go dopasować, paski nie powinny zbyt mocno uciskać psa ani obcierać skóry. Wybierając kaganiec, należy pamiętać, że musi on być na tyle duży, aby nasz pupil mógł swobodnie otworzyć w nim pysk, a nawet napić się wody. Zbyt ciasny pozbawia go możliwości ochłodzenia ciała przez ziajanie, co może doprowadzić do udaru cieplnego podczas upałów. Na rynku istnieje kilka rodzajów kagańców w zależności od funkcji i oczekiwań właścicieli. Rozróżniamy kagańce:
Metalowe - solidne i mocne, należą do najcięższych. Są łatwe do czyszczenia, zapewniają dobry przepływ powietrza. Warto zaopatrzyć się w kagańce z podszyciami, które zapobiegają otarciom. Uderzenie dużym kagańcem metalowym może spowodować siniaki czy niechcący zranić małego psiaka bawiącego się z naszym pupilem. Chromowane kagańce są droższe, ale w kontakcie z wodą nie rdzewieją, tak jak te zrobione ze zwykłych metali. Niektóre posiadają specjalne pokrycia gumowe, które zmniejszają ból zadawany przez kaganiec oraz chronią przed szybkim zużyciem. Decydując się na ten rodzaj, zwróćmy uwagę na druty, które nie powinny być zgrzewane. Lutowne pręty często się odrywają i mogą pokaleczyć psi pysk. Metalowe kagańce są najczęściej używane na spacerach, podczas szkolenia i u psów policyjnych.
Plastikowe – lekkie, nie rdzewieją. Łatwo utrzymać je w czystości, niektóre posiadają wyjmowane kratki, by móc podać psu smakołyk, np. podczas szkolenia. Są podatne jednak na zniszczenie. Nie przymarzają zimą do psiego pyska, są przewiewne. Nadają się do spacerów i szkolenia.
Skórzane – dość lekkie, wytrzymałe. Przy dłuższym użytkowaniu skóra może się rozciągać i pękać. Często mają metalowe ćwieki, które mogą rdzewieć. Trudniej utrzymać je w czystości niż kagańce metalowe czy plastikowe. Istnieją rodzaje z przewiewnym wzorem w kratkę i zabudowane, zrobione z twardej skóry dla psów typu bull.
Materiałowe – lekkie, łatwe do czyszczenia. Nie są polecane dla psów silnych i agresywnych, które mogłyby rozerwać materiał. W przypadku kagańców materiałowych najczęściej cała kufa jest zabudowana, a otwór pozostaje tylko dla nosa i warg. Powoduje to zły przepływ powietrza, a w gorące dni przy dłuższym używaniu otarcia. Kagańce materiałowe świetnie sprawdzają się podczas wizyty u weterynarza lub krótkich spacerów, niezbyt nadają się dla psów o obwisłych faflach.

Oswajanie psa z kagańcem
Na początku warto włożyć pyszny smakołyk do środka kagańca i pozwolić psu go obwąchać oraz włożyć pysk do środka. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć kilka razy. Kiedy pies chętnie wkłada kufę do koszyczka można delikatnie zapiąć paski. Kaganiec zdejmujemy po chwili, nagradzając psa za spokojne zachowanie. Czynność powtarzamy również parę razy. Następnie pies powinien znosić kaganiec na pysku przez kilka minut. Należy pamiętać, że nauka trwa ok. dwóch tygodni, nie da się przyzwyczaić psa w jeden dzień. Teraz czas na ćwiczenie podczas spacerów. Ważne jest, aby pies kojarzył zakładanie i noszenie kagańca z czymś przyjemnym. Zakładamy kaganiec i pokonujemy z psem kilkanaście metrów. Smycz powinna być lekko podciągnięta, aby uniemożliwić czworonogowi próby zdejmowania kagańca łapami lub tarcia nim o ziemię. Czas noszenia wydłużamy wraz z upływem czasu i nagradzamy psa po każdym spacerze.

 

Autor: Martens 2009-05-04 09:17:47
Artykuł dość ciekawy, ale czuję niedosyt - brak informacji o bardzo polecanych i chyba najwygodniejszych dla psa kagańcach fizjologicznych.
Aby odpowiedzieć na forum musisz być zalogowany. Zaloguj się.
 
     
Copyright (c) 2008 by TELEZOO.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Aby korzystać z serwisu musisz zaakceptować Regulamin. Chcesz zadać pytanie zapytać o produkt ? Kontakt